Zespół im. Izydory Dąmbskiej

Termin: 17.10.2016
Miejsce: sala 25
POLSKIE TOWARZYSTWO FILOZOFICZNE oraz INSTYTUT FILOZOFII UJ

zapraszają na 212. zebranie Zespołu Metodologiczno-Epistemologicznego im. Izydory Dąmbskiej, na którym

DR SONIA KAMIŃSKA

wygłosi odczyt pt.:

Franz Kafka jako uczeń
Franza Brentana i Antona Marty’ego

Abstrakt: Opowiem o wpływie Franza Brentana i Antona Marty’ego na Franza Kafkę, który był studentem tego drugiego w Pradze (tym samym przedstawię też pokrótce losy tzw. „szkoły Brentana”). Powiem o trzech klasach fenomenów psychicznych wg Brentana i Marty’ego, „nowej” definicji psychologii, intencjonalnej inegzystencji przedmiotów w aktach mentalnych i o paradoksie introspekcji, o których Kafka dowiedział się na wykładach Marty’ego i które – świadomie lub nie – wykorzystywał w swej twórczości. Omówię Brentana / Marty’ego teorię poprawnej i niepoprawnej emocji i wskażę jej wpływ na twórczość Franza Kafki, który to wpływ jest szczególnie widoczny w jego „Przemianie”. Tam też znajdujemy ślady filozofii języka i teorii skutecznej komunikacji Marty’ego. Na koniec porównam Brentanowski reizm do Kafkowskiego nominalizmu.

Zebranie rozpocznie się w sali im. Romana Ingardena (25) Instytutu Filozofii
Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, przy ul. Grodzkiej 52, w poniedziałek