Zespół im. Izydory Dąmbskiej

Termin: 12.12.2016
Miejsce: sala 25
POLSKIE TOWARZYSTWO FILOZOFICZNE oraz INSTYTUT FILOZOFII UJ

zapraszają na 213. zebranie Zespołu Metodologiczno-Epistemologicznego im. Izydory Dąmbskiej, na którym

DR HAB. ADAM CHUDERSKI

wygłosi odczyt pt.:

Problem psychofizyczny a sprzężenia wolnych i szybkich oscylacji w mózgu

Abstrakt: Najnowsze badania sprzężeń pomiędzy wolnymi a szybkimi oscylacjami mózgowymi (cross-frequency coupling of neuronal oscillations), w szczególności dotyczące modulacji amplitudy fali szybkiej przez fazę fali wolnej, są obiecującym kierunkiem wyjaśnienia tego jak nasze reprezentacje i czynności umysłowe są ugruntowane w funkcjonowaniu mózgu. Wykład rozpocznie się od przedstawienia podstawowej wiedzy na temat oscylacji mózgowych. Następnie omówione zostaną niezwykle interesujące badania wskazujące na kluczową rolę fazy fali delta (2-4 Hz) w kodowaniu pojęć, tworzeniu modeli świata, rozwoju poznawczym od dzieciństwa do dorosłości, a także na związek jej dysfunkcji z zaburzeniami świadomości. Pokażemy także wyniki badań własnych, w których precyzja modulacji oscylacji gamma (32-35 Hz) przez fazę fali delta pozwoliła wyjaśnić 40% wariancji w inter-indywidualnej sprawności rozumowania (tzw. inteligencji płynnej). Sprzężenia wolnych i szybkich fal mózgowych mogą stanowić optymalny poziom opisu zjawisk umysłowych, integrujący ich podłoże genetyczne, strukturalne, neurochemiczne, oraz bioelektryczne z wyjaśnieniami przebiegu tych zjawisk w kategoriach procesów informacyjnych kodowanych przez oscylacje neuronalne.

Zebranie rozpocznie się w sali im. Romana Ingardena (25) Instytutu Filozofii
Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, przy ul. Grodzkiej 52, w poniedziałek