Modality in Physics - nabór zgłoszeń

Termin: 11.06.2018 - 13.06.2018
Miejsce: Instytut Filozofii UJ

Modality in Physics - nabór zgłoszeń

Instytut Filozofii UJ w Krakowie organizuje w dniach 11-13.06.2018 konferencję "Modality in Physics". Konferencja jest poświęcona rozjaśnieniu roli modalności w fizyce teoretycznej. Czy nasz świat fizyczny posiada nieredukowalny aspekt modalny? Czy istnieją modalne własności, obiekty bądź inne narzędzia konceptualne, które są niezbędne dla zrozumienia teorii fizycznych? Jeśli nie są one niezbędne, to czy mimo to uwzględnienie ich pozwala nam lepiej interpretować teorie fizyczne? Jeśli tak, to jakiego typu modalności należałoby powiązać z poszczególnymi teoriami fizycznymi?

Bardziej szczegółowe pytania, na jakie postaramy się odpowiedzieć, są następujące:

- Czy potrzebujemy "modalnie bogatych" analiz praw przyrody? Jeśli tak, to jak należy je konstruować?

- Czy są jakieś ogólne powody, aby wprowadzać modalności do teorii fizycznych?

- Czy modalności odgrywają rolę w fizyce klasycznej?

- Czy fizyka statystyczna wymaga pojęć modalnych?

- Czy potrzebujemy modalności, aby zrozumieć teorie czasoprzestrzeni?

- Czy teorie kwantowe niosą ze sobą element modalny?

- Jakie są źródła modalności w fizyce? (np. symetrie, indeterminizm, zagadnienie początkowe)

Zaproszeni goście:

Guido Bacciagaluppi (Utrecht University)

Andreas Bartels (University of Bonn)

László E. Szabó (Eötvös University, Budapest)

Samuel C. Fletcher (University of Minnesota)

Balázs Gyenis (Research Centre for the Humanities, Budapest)

Jenann Ismael (University of Arizona)

Tim Maudlin (New York University)

Thomas Müller (University of Konstanz)

Oliver Pooley (University of Oxford, TBC)

Strona konferencji: https://modphys.tumblr.com

Organizatorzy: Tomasz Placek (Jagiellonian University, Kraków); Gábor Hofer-Szabó (Research Centre for the Humanities, Budapest); Joanna Luc (Jagiellonian University, Kraków).

Zgłoszenia (abstrakt w języku angielskim o długości 500 słów) należy przesłać do 31.03.2018 na adres: szabo.gabor@btk.mta.hu. O wynikach poinformujemy do 30.04.2018.

Data opublikowania: 19.01.2018
Osoba publikująca: Anna Tomaszewska